Trénovat nepotřebujeme jen tělo a svaly, ale také náš mozek. Dobrou zprávou je, že tak můžeme činit během našich každodenních činností. Možná, že už některé z následujících tipů ve své denní rutině máte. Co vám ale možná uniklo a měli byste zkusit napravit a zařadit?
- Cvičení: Fyzická aktivita pomáhá krevnímu oběhu a dodává kyslík do mozku, což zlepšuje jeho funkci. Běhání, plavání, jízda na kole a jóga jsou skvělé aktivity pro posílení mozku. Vhodná je ale také “obyčejná” procházka a pobyt na čerstvém vzduchu. Věnujte pohybu alespoň 30 minut denně a brzy uvidíte výsledky také na svém těle.
- Učení nových věcí: Učení nových věcí pomáhá vytvářet nové nervové spojení v mozku a udržovat mozku v kondici. Zkuste se učit novou řeč, hru na nástroj nebo jakoukoliv jinou dovednost. Určitě i vy máte činnost, do které jste se již dlouho chtěli pustit, ale neustále to odkládáte. Právě teď je ta nejlepší příležitost začít.
- Čtení: Čtení knih a časopisů rozvíjí slovní zásobu a zlepšuje kognitivní funkce mozku. Ať už je váš oblíbený žánr jakýkoliv, udělejte si ze čtení každodenní rituál, díky kterému se uvolníte a zároveň posílíte svůj mozek.
- Psaní: Psaní, jako je psaní deníku nebo psaní dopisů, pomáhá udržovat mysl aktivní a rozvíjet schopnosti komunikace a jazykové zručnosti. Dnešní doba už sice této činnosti moc nenahrává, ale co se vrátit o několik let zpět a poslat svým známým dopis, který je určitě potěší?
- Meditace: Meditace pomáhá snižovat stres a úzkost a zlepšuje kognitivní funkce mozku. Jde o jeden ze skvělých způsobů, jak si účinně odpočinout po náročné činnosti nebo například po příchodu domů z práce. Pokud jste meditaci nikdy nezkoušeli, na internetu najdete spoustu návodů a tipů pro účinnou meditaci, která se stane neodmyslitelnou částí každého vašeho dne.
- Správná výživa: Správná výživa obsahující vitamíny a minerály, jako jsou omega-3 mastné kyseliny, vitamín D a vitamín B12, pomáhá udržovat mozku v kondici. Zapomínat byste neměli také na ovoce a zeleninu, kterou můžete zařadit ke každému chodu.
- Spánek: Dostatek spánku je důležitý pro obnovu mozku a udržování jeho kognitivních funkcí. Nastavte si na každý den stejný čas večerky a budíku, což vám usnadní váš každodenní režim a budete méně unavení.
- Sociální interakce: Interakce s lidmi a zapojení se do společnosti pomáhá udržovat mozek v kondici tím, že stimuluje kognitivní funkce. Scházejte se s kamarády nebo lidmi se stejným zájmem. Najděte ve svém městě nebo obci spolky, do kterých se můžete přidat.
- Hraní her: Hry, jako jsou křížovky, hádanky a šachy, stimulují kognitivní funkce mozku a pomáhají udržovat jej v kondici.
- Hudba: Poslech hudby pomáhá stimulovat kognitivní funkce mozku a pomáhá udržovat jeho aktivitu. Navíc je skvělým doprovodem například při uklízení a dalších domácích činnostech.
- Relaxace: Relaxace a vyhýbání se přílišnému stresu pomáhá udržovat mozek v kondici, tím že snižuje zátěž a zlepšuje kognitivní funkce. Nezapomeňte si každý den najít alespoň chvilku pro sebe, kd budete dělat to, co máte skutečně rádi a co vám dělá radost.