Za výzkum léku na Alzheimerovu chorobu byly utraceny již miliardy dolarů. Lék zvaný aducanumab, vyvíjený americkou společností Biogen a jejím Tokijským partnerem Eisai, měl být velkou nadějí pro všechny, které Alzheimer zasáhl. Společnosti však v březnu tohoto roku oznámili, že s výzkumem aducanumabu končí. Výsledky ukázaly, že je nepravděpodobné, že by léčivo pacientům pomohlo, uvedly společnosti.
Aducanumab byl protilátka proti beta-amyloidu. Beta-amyloid je protein, který se hromadí v mozcích pacientů s Alzheimerovou chorobou a posledních několik desetiletí je považován za primární příčinu kognitivních a paměťových problémů způsobených Alzheimerovou chorobou.
První testy léku na zvířatech a později i na lidech byly velmi nadějné. Rozsáhlejší klinické studie s mnohem větším počtem pacientů však už tak úspěšné nebyly a zdaleka nesvědčily o tom, že aducanumab je opravdu převratně nové léčivo Alzheimerovy choroby. Hodně kritiků říká, že teorie beta-amyloidu jako příčiny Alzheimera je tím zbořena.
Každý rok na celém světě zemře na Alzheimerovou chorobu sedm milionů lidí, 10 milionů lidí trpí demencí související s touto chorobou. Za posledních 15 let žádný, jakkoliv nadějný, lék neuspěl. „Musíme pokračovat s dalšími výzkumy. Hodně z nich možná nikam nepovedou, ale to teprve uvidíme,“ vyjádřil se George Vradenburg, předseda a spoluzakladatel společnosti UsAgainstAlzheimer’s.