Od 1. března se zpřísňují podmínky pro žití v České republice díky onemocnění COVID-19. Nejvíce tyto opatření zasahují svobodný pohyb. Takzvaný lockdown nařizuje:

Omezení pohybu v rámci obce – opustit bydliště např. na vycházku, zaběhat si atd. je možné pouze přes den od 5:00 do 21:00 (pouze na území obce, nikoliv v okresu). Toto omezení pohybu zahrnuje výjimku, kdy návštěvy příbuzných (rodiče, prarodiče) pokud jde o zajištění jejich nezbytných potřeb, zabezpečení nutné péče, či doprovod k lékaři nebo na úřad. Pečující o pacienta trpícího Alzheimerovou chorobou si musí napsat čestné prohlášení, že jede zaopatřit pacienta trpícího ACH.

 

Omezení pohybu mezi okresy – cesty mimo okresy jsou až na výjimky zakázány. Mezi výjimky patří cesta do zaměstnání, k lékaři či na úřady. Vždy musíte mít u sebe doklad, čestné prohlášení (kde bude uvedeno místo, čas a cíl cesty), žádanku od lékaře na vyšetření, pozvánku na úřad apod. Pokud tedy pečujete o pacienta, který bydlí mimo váš okres, připravte si potřebné dokumenty, aby vás na hranicích okresu neobrátili zpět, že nemáte dostatečný důvod, proč překročit hranice okresu. Další variantou je, že si pacienta přestěhujete domů, či se nastěhujete k němu, aby jste se vyhnul/a každodennímu papírování a prokazování. Samozřejmě, že tím snížíte i možnost rizika přenášení choroby COVID- 19.

 

Roušky a respirátory – od 1.3.2021 již není možné nosit podomácku vyrobené roušky. Je potřeba nosit chirurgickou roušku v zastavěné části obce, a respirátor (FFP2 či KN 95) je nutné nosit v prostředí, kde je větší koncentrace lidí (např. obchody, veřejná doprava,…). Pacienta z Alzheimerovou chorobou nemá smysl mást, kde musí mít roušku chirurgickou, a kde musí mít respirátor. Nejjednodušší řešení pro něj bude, mu vysvětlit, že je nutné všude nosit respirátor. Aby nezapomněl, tak na vnitřní stranu vstupních dveří napsat připomínku „vzít si respirátor“ a k této ceduli přilepit háček se zásobou respirátorů.

 

Omezení návštěv – pár tipů pro pečovatele, pokud člověk trpící Alzheimerovou chorobou, bydlí daleko, kde není možné každodenní dojíždění:

  • najmout pečovatele, který by se k pacientovi nastěhoval a pečoval by o něj, alespoň po dobu lockdownu. Připomínal osobní hygienu, častější mytí rukou, nošení respirátoru, nahlížel, zda pacient nemá příznaky atd…
  • nastěhovat se jako pečovatel k pacientovi
  • pokud nejsou finanční prostředky na pečovatele a zároveň díky pracovní náplni nejste schopni se přestěhovat k pacientovi, je dobré udržovat základní kontakt. Několikrát denně zavolat a zavzpomínat si na staré časy. Vzpomínky vyvolávají hodně reakcí a mezitím připomenout hygienické návyky, které by měl pacient plnit (mytí rukou, nošení respirátoru,…)
  • pokud má pacient zapojený internet a dokáže pracovat s počítačem, můžete využít programy jako je SKYPE, kdy můžete využívat videohovory, ve kterých můžete ukazovat staré fotky atd.
  • nakoupit časopisy, křížovky,sudoku atd. na procvičování mysli.

 

Alzheimerova choroba s nejvyšší pravděpodobností  nezvyšuje riziko COVID-19, tak je dobré dohlížet na pacienta. Ale paměť (hygiena, respirátory,atd), vyšší věk a běžné zdravotní podmínky mohou zvýšit riziko nakažení. Proto je dobrý být s člověkem, který trpí Alzheimerovou chorobou co nejvíce v kontaktu.