Vědci z Bostonu, hlavního města státu Massachusetts, přišli s novým výzkumem. Odhalili enzym a biochemickou cestu, o které se domnívá, že by mohla vést k identifikaci léčiv, které by mohly zabránit produkci beta-amyloidního proteinu, toxického iniciátoru Alzheimerovy choroby. Alzheimerova choroba je charakterizována tvorbou právě těchto beta-amyloidních plaků, tedy vláken a ztrátou neuronů v mozku. V současné době neexistují žádné léky schválené FDA (úřadem pro kontrolu potravin a léčiv), které by ničily příčiny onemocnění. Na našem blogu nadačního fondu Pokora se však můžete dočíst, jak Alzheimerovu chorobu oddálit.
Po vyšetření více než 75 000 malých molekul výzkumníci na Bostonské univerzitní lékařské fakultě (Boston University SchoolofMedicine) a Bostonské univerzitě objevili molekulu, která snižovala tvorbu beta-amyloidního proteinu v buňkách pěstovaných v Petriho miskách.„Ale co je důležitější, objevili jsme cíl těchto molekul, enzym a biochemickou cestu, která může býtinhibována v Alzheimerově chorobě, aby se snížila tvorba amyloidu,“ vysvětlil profesor biochemie Carmela Abraham, Ph.D. z Bostonské univerzitní lékařské fakulty.
Vědci jsou optimističtí, že jejich studie otevře novou cestu výzkumu, která pozdrží nebo dokonce zastaví tvorbu beta-amyloidového proteinu. Podle nich jsou inhibitory této dráhy také protirakovinné terapie a jsou dalším příkladem, kdy dochází k rakovině a neuro-degeneračním křížením.„Zoufale potřebujeme léky, které mohou léčit nebo dokonce zabránit Alzheimerově nemoci. Další studie ke zlepšení našich malých molekul by mohly vést k úpravě nemoci pro miliony lidí, kteří trpí Alzheimerovou chorobou nebo těmi, u nichž je vysoké riziko vzniku této nemoci.“