Alzheimerovo chorobou nejčastěji onemocní lidé starší 65 let, ale výjimečně se vyskytuje i u mladší generace. Více než 44 milionů lidí z celého světa trpí touto nebocí a exponenciálně roste.
Léčebné konopí (cannabis sativa) je legálně povolená odrůda konopí. Obsahuje cannabidiol (CBD), látku, která patří do skupiny cannabinoidů stejně jako THC. Tato látka není psychoaktivní a reaguje příznivě na lidský organismus. Prokázané účinky jsou analgetické, neuroprotektivní, antioxidativní a protizánětlivé.
- THC zpomaluje nárůst beta-amyloidu. Je prokázáno, že lidem trpící Alzheimerovou chorobou se ukládá a přibývá beta-amyloid v mozkové tkáni.
- Protizánětlivé působení léčivého konopí – ve studii z roku 2006 bylo potvrzeno, že aktivace receptorů CB1, díky kanabinoidům, které jsou obsaženy v léčebném konopí působením na endokanabinoidní systém má protizánětlivé účinky.
- Kanabidiol pomáhá zabránit buněčné smrti – CBD poskytuje skoro veškeré neuroprotektivní vlastnosti, které se očekávají od léku na Alzheimerovu chorobu.
- Stimulace buněčného růstu díky kanabinoidům – konopí stimuluje buněčný růst v hippocampu (část mozku spojená s funkcí paměti)
- Konopí odvrací příznaky Alzheimerovy choroby – konopí snižuje symptomy a je velmi přínosné při léčbě.
Odrůdy konopí, které se využívají na Alzheimerovu chorobu
- Blueberry
- Critical Mass CBD
- Jack Flash
- Kali dog
- Mazar
- Magnum
Konopí pomáhá lidem s Alzheimerovou chorobou ať už při zlepšení chuti k jídlu, zlepšení motorických funkcí a snížení pocitu neklidu. Díky studiím je tedy prokázáno, že kanabinoidy působí pozitivně na léčbu demence a pozitivně ovlivňují kvalitu života pacientů. Prozatímní výsledky jsou velmi nadějné, záleží, kdy bude vše prokázáno na 100 %.