Do pocitů člověka s Alzheimerovou chorobou se může vžít jen málokdo. Nedávná popularita snímku „Pořád jsem to já“ v hlavní roli s Julliane Moore z roku 2014 opět poukázala na to, že Alzheimerova nemoc má zastání i ve filmovém zpracování. V našem blogu se dnes můžete seznámit s příběhy známých i neznámých pacientů s Alzheimerovou chorobou v 5 nejznámějších filmech o Alzheimerově chorobě.
Pořád jsem to já
Americký film „Pořád jsem to já“ režiséra Richarda Glatzera sleduje životní událost profesorky lingvistiky Alice Howlandové, které je diagnostikována Alzheimerova choroba. Snímek tak ukazuje velice dobře náhlý rozvrat životních a také osobnostních hodnot, které Alzheimerova choroba nečekaně způsobuje. Ve filmu je také zjevný paradox onemocnění spojeného se ztrátou paměti a zapomínáním slov, které postihne ženu s povoláním, pro niž jsou slova základ její profese. Šťastná rodina je tedy vystavena zkoušce nejnáročnější, a to zvládnout tuto těžkou životní zprávu, jak nejlépe lze.
Více o film zde: http://www.csfd.cz/film/364425-porad-jsem-to-ja/prehled/
Iris
Další snímek „Iris,“ tentokrát z produkce Velké Británie, vypráví příběh vztahu výjimečné spisovatelky a filozofky irského původu Iris Murdochové a Johna Bayleyho. Snímek popisuje aspekty nekonvenčního vztahu energické a živelné Iris a nesmělého a tichého Johna, který se ale vyvinul v celoživotní lásku. John nepřestává Iris milovat ani v momentě, kdy se u ní ve stáří začínají projevovat příznaky Alzheimerovy choroby. Laskavé a citlivé zobrazení Alzheimerovy choroby se dotýká také úpadku vzdělaného člověka, kterým jsou rovněž slova smyslem života.
Více o filmu zde: http://www.csfd.cz/film/17112-iris/prehled/
Píseň pro Martina
Dánské drama ze severu „Píseň pro Martina“ zobrazuje filmové zpracování Alzheimerovy choroby tentokrát z pozice muže. Martin Fischer je uznávaný dirigent a skladatel, který nachází i v pozdním věku lásku v podobě houslistky Barbary Hartmanové. A zažívá období štěstí, které ale netrvá dlouho. Po společné dovolené se u Martina začínají objevovat nečekané výpadky paměti. Film zobrazuje nerovný souboj lásky a nemoci a, jako předešlé filmy, ukazuje, že Alzheimerova choroba agresivně přetrhává profesní i rodinný život, byť v něm dosud převážilo štěstí.
Více o filmu zde: http://www.csfd.cz/film/34662-pisen-pro-martina/komentare/
Zápisník jedné lásky
Kdo ještě nikdy neslyšel o filmu „Zápisník jedné lásky,“ má hluboké mezery, které by měl co nejdříve napravit. Tento film, který stojí mezi top seznamy nejznámějších love story, se rovněž dotýká i Alzheimerovy choroby. Ta hraje rozhodující roli i v zápletce, kterou ale nechceme prozrazovat. Na film se tedy raději podívejte a posuďte sami, jak tento velice úspěšný snímek vytvořila americká produkce. Prozradíme jen to, že téma Alzheimerovy choroby je zde velice citlivě a dojemně zpracováno.
Více o filmu zde: http://www.csfd.cz/film/116337-zapisnik-jedne-lasky/prehled/
Daleko od ní
Mimořádně zralý film teprve 28leté režisérky zobrazuje vztah dvou lidí, jejichž hlubokou lásku přeruší Alzheimerova choroba. Život manželského páru žijící ve srubu uprostřed zasněžené krajiny tak Alzheimerova choroba přeruší nenávratně po tom, co družka odchází kvůli své nemoci do pečovatelského domova. Její partner se poté těžce smiřuje s novou realitou osamělého života.
Více o filmu zde: http://www.csfd.cz/film/224095-daleko-od-ni/prehled/