Sloní paměť není mýtus. Bohužel je ale opravdu vynikající a dlouhodobá paměť výsadou pouze těchto vznešených zvířat, my ostatní ji musíme pilně trénovat. Cvičení paměti není výsadou určenou pouze pro seniory. Vypadla Vám z hlavy důležitá pracovní schůzka. Zapomněli jste na poradu? Paměť je dobré trénovat v každém věku, a to například jako trénování paměti pomocí koncentrace, asociacemi, mentálními obrazy či analogiemi.

  1. Mějte po ruce poznámkový blok

Podle studií stále má stále ještě daleko větší váhu písemná forma poznámek než poznámky v počítači či tabletu. Šance, že si zapamatujete poznámku psanou rukou, je mnohem vyšší, než zapamatování si poznámky v elektronické formě.

  1. Zapojte svoji vizuální představivost

Pokud máte pouze slovo a nic k tomu, snáze vám ve změti vzpomínek a úkolů zapadne. Pokud si ale se slovem zároveň vybavíte nějakou vizuální představu, cesta k zapamatování bude mnohem jednodušší. Velice dobře tato metoda funguje u zapamatování si slovní zásoby v cizím jazyce. Prostě spojte slovo s první věcí, která vás napadne. Až už vás slovo neopustí ani v hlavě.

  1. Sport a paměť jdou ruku v ruce

Stále platí, že fyzickou aktivitou nic nezkazíte. Obecně známá a v dnešním čase sedavých zaměstnání zanedbatelná poučka platí dvojnásob v případě naší pracovní paměti. Podle vědců zlepšuje naši schopnost vyvolat a zpracovat informace snáze zejména běh, občas se uvádí i běh naboso. Díky mapování terénu pomocí neuronových zakončení na bosých nohou se lépe aktivuje centrum paměti v mozku a cvičení paměti i v tomto směru.

  1. Nedostatek spánku poškozuje paměť

Studenti, kteří před náročnou zkouškou mnohdy nespí, aby si co nejvíce zapamatovali, dělají chybu. Nedostatek spánku závažně narušuje zejména krátkodobou paměť. Naopak, krátké zdřímnutí během dne může paměťové centrum v mozku výrazně podpořit, a to zejména kreativně. Možná nejhorší je přerušovaný spánek, který bohužel přichází s věkem.

  1. Informujte se o přednášce předem

Chystáte se na nějaký zajímavý seminář, přednášku či debatu? Paměť podpoříte nejlépe tím, že si o daném tématu přečtete více předem. Informace načerpané před samotnou přednáškou se vám ideálně spojí s novými informacemi a vaše paměť nebude tak tápat.

  1. Stanovte si pevný učební plán

Člověk se stále učí a neustále musí zpracovávat nové a nové informace, materiály a podklady. Pokud před vámi na stole leží stoh informací, které se musíte co nejdříve naučit,nezoufejte. Základem úspěchu je tvrdá disciplína a přesný denní rozvrh. Zábava a volný čas samozřejmě nesmí chybět, ale dodržením předem daných bodů se vyhnete černému svědomí i pomůže paměti.

  1. Zkuste čtení do hloubky

V případě dobré paměti „jen“ číst nestačí. Je důležité číst tak, abyste si z přečtených článků zapamatovali co nejvíce informací. Cvičte paměť zapamatováním si složitého textu tak, že nejdříve text rychle prohlédnete, položte si sami pro sebe otázku, co vás v textu zajímá a co chcete vědět. Poté si text důkladně přečtěte, udělejte si reflexi, co jste z textu získali a večer před spaním a druhý den si to zopakujte.

  1. Testujte paměť pomocí her

Popularita nejen deskových her každým dnem stoupá. Pravidelným procvičováním her stoupá šance na udržení si zdravé paměti ve vyšším věku. Ať již začnete pexesem, křížovkou či si najdete například online hry na trénink paměti, neuděláte chybu.

  1. Paměť je dobré podporovat i vnitřně

Látky obsažené v rybím mase a mořských plodech výrazně napomáhají chránit mozek předvnějšími vlivy a chrání před stárnutím organismu. Ryby společně s potravinovými doplňky jako ginkgo biloba přispějí k efektivnějšímu fungování paměti.

  1. Omezte cigarety a alkohol

Špatná životospráva včele se silným kouřením a nadměrnou konzumací ještě nikdy nikomu neprospěla. Kouření a alkohol negativně ovlivňují paměť, a proto bychom se jich nejen při problémech s pamětí měli vyvarovat.

Paměť

sachy